خوش آمدید — امروز سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶
مشاهده خبر

ناتوانی فرانسوی‌های در اجرای تفاهم نامه ۷ بندی ترمینال ایرانشهر‌ شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)

تاریخ ارسال: شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
کد: 1007384
بازدید: 1135

مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) گفت: در تفاهم‌نامه‌ای که سال قبل با شرکت فرانسوی برای سرمایه‌گذاری در ترمینال ایران‌شهر داشتیم، بر لزوم تحقق هفت بند از سوی فرانسوی‌ها تأکید شده بود اما چهار ماه پیش به دلیل عدم تحقق این بند‌ها، ما تفاهم‌نامه را لغو کردیم.

به گزارش روابط عمومی وامور بین الملل به نقل از محمود نویدی رئیس هیئت مدیره ومدیر عامل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در خصوص لغوتفاهم نامه سرمایه‌گذاری فرانسوی‌ها در ترمینال ایرانشهر گفت: در سفری که در گذشته برای جذب سرمایه‌گذار به کشور فرانسه داشتیم با 2 شرکت فرانسوی تفاهم‌نامه‌ای در قالب قراردادی که 7 بند داشت، امضا کردیم با این شرط که در صورت تحقق آن 7 بند از سوی شرکت فرانسوی، آنها در ترمینال ایرانشهر فرودگاه امام خمینی (ره) سرمایه‌گذاری کنند.

وی ادامه داد: مقرر شد شرکت فرانسوی این 7 بند که در حوزه‌های مختلف مالی، فنی و غیره بود را در چهار ماه محقق کرده و اسناد آن را به ما ارائه دهد تا در آن صورت، ادامه مذاکرات برای سرمایه‌گذاری ترمینال ایرانشهر انجام شود.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) افزود: اما این شرکت موفق به تحقق این 7 بند در تفاهم نامه نشد و حدود چهار ماه پیش طی نامه مکتوب به این شرکت فرانسوی اعلام کردیم که چون نتوانستند 7 بند را اجرا و اسناد را تهیه کنند، این موافقت‌نامه کم‌لن‌یکن شده است.

نویدی گفت: پس از لغو این موافقت‌نامه با شرکت فرانسوی، فراخوانی برای جذب سرمایه گذار ترمینال ایرانشهر برگزار کردیم که سرمایه‌گذاران مختلف ایرانی و خارجی از آن استقبال کردند.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره)  اظهار داشت: در حال حاضر 50 شرکت داخلی و خارجی در قالب فراخوان عمومی اعلام آمادگی کردند که حاضر هستند در ترمینال ایرانشهر سرمایه‌گذاری کنند، قرارداد به صورت BLT خواهد بود و در مرحله دوم اجرا می‌شود.

بنابراین گزارش امروز رویترز به نقل از سخنگوی گروه عمرانی بویگوئس فرانسه، اعلام کرد که قرارداد اولیه امضا شده میان شرکت بویگوئس و طرف ایرانی در سال گذشته برای احداث و بهره‌برداری از یک پایانه جدید در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) لغو شده است؛ یادداشت تفاهم اعطای این قرارداد به شرکت بویگوئس در ژانویه 2016 مورد توافق طرفین واقع شده بود.

روزنامه فرانسوی لالتر دو لکسپنسیوناین، پیش از این گزارش داده بود که این پروژه به علت مشکلات این شرکت فرانسوی در تامین مالی این پروژه از سوی بانک‌های بین‌المللی به تعویق افتاده است. به نوشته این گزارش، بانک‌های بین‌المللی هنوز در مورد فعالیت در ایران و مواجه شدن با تحریم‌های آمریکا محتاط هستند.

سخنگوی بویگوئس گفته است: (( این یادداشت تفاهم اکنون فاقد اعتبار است اما هنوز مذاکرات با مقامات ایرانی ادامه دارد))

شرکت ائروپورتس دو پاریس، شریک اولیه شرکت بویگوئس برای توسعه پایانه فرودگاه امام خمینی (ره) در ماه فوریه اعلام کرد بود که دیگر در این پروژه مشارکت نمی‌کند؛ شرکت وینچی فرانسه نیز در ژانویه گذشته قراردادهای اولیه‌ای برای توسعه فرودگاه‌های مشهد و اصفهان امضا کرده بود، مذاکرات در این زمینه همچنان با مقامات ایران ادامه دارد.

 

روابط عمومی وامور بین الملل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)